Jdi na obsah Jdi na menu
 


WoW logo + oficiální stránky

 

World of Warcraft (zkráceně WoW) je velmi populární MMORPG (Massive(ly)-Multiplayer Online Role-Playing Game = počítačová hra na hrdiny o více hráčích, která umožňuje tisícům hráčů po celém světě být duchem v jeden čas na jednom místě) počítačová hra, jež byla vyvinuta společností Blizzard Entertainment. Tato společnost naprogramovala také předchozí díly celé série Warcraft. WoW byl vydán k desátému výročí série Warcraft v roce 2004.

 

  

CHARAKTERISTIKA:

WoW, na rozdíl od všech svých předchůdců, není hra typu RTS, ale jde o žánr MMORPG. Ve hře se vaše postava pohybuje v rozlehlém virtuálním světě, setkává se, baví se a bojuje s jinými hráči, ale také s tzv. NPC postavami (non-player character – postava, která je ovládána umělou inteligencí počítače, nikoli hráčem). Některé z nich jsou určeny k zabíjení, jiné zadávají takzvané questy, což jsou jednotlivé úkoly povětšinou likvidačního charakteru „zabij 10 těch“, ale i typu „přines toto“, „doruč zprávu tam a tam“, „doprovoď toho a toho“ a další. Pomocí úkolů je hráč postupně prováděn po celém světě, protože úkoly jsou nabízeny vždy dle aktuálního levelu (úrovně) hráče a hráče postupně zavádějí do dalších míst v dosud neznámých oblastech a kontinentech.

 

Ve hře je spousta questů (úkolů), za něž se dostávají zkušenostní body (tzv. XP, zkratka z angl. Experience Points), které se dají získat také zabíjením nepřátelských NPC. Za určitý počet XP hráč získá level (postupuje na vyšší úroveň), maximální level je 60, pro hráče s datadiskem The Burning Crusade je maximem 70. level a od nového datadisku Wrath of the Lich King bude maximálním levelem 80. Odměnou za splnění úkolů je obvykle nejen zkušenost (XP), umožňující postup na další level (úroveň), ale často také peníze, hodnotné věci (zbraně, brnění apod.) nebo například získávání reputace u daného města nebo frakce. Reputace pak umožňuje další výhody - od nižších poplatků za služby a věci u NPC postav až po unikátní předměty. Reputace může být jak kladná (odstupňováno: Friendly, Honored, Revered, Exalted), tak neutrální (Neutral), u nepřátelských frakcí pak v různých stupních od Nepřátelský (Unfriendly) kdy není možné komunikovat s NPC postavami, až po Nenáviděný (Hostile,Hated), kdy je hráč okamžitě napadán.

BLOOD ELF 

Hraní vyžaduje připojení k internetu a placení měsíčních poplatků, které v současnosti činí při platbě kartou 12,99 euro při měsíční periodě platby. Při předplacení na delší období (3 nebo 6 měsíců) jsou poskytovány výrazné slevy. Uživatelé nedisponující kartou, umožňující platby na internetu, si mohou zakoupit předplatné kupóny v obchodech s počítačovými hrami. To ovšem platí pouze pro oficiální server, ne pro freeservery, které jsou zdarma.

 

 

RASY A POVOLÁNÍ:

Ve WoW je v současné době 10 hratelných ras. Jsou rozlišeny na dvě skupiny podle strany, za niž bojují, na Hordu (Horde) a Alianci (Alliance).

 

Rasy Hordy: Taureni (Tauren), Orkové (Orcs), Nemrtví (Undead), Trollové (Trolls) a Krvaví Elfové (Blood Elves - pouze s datadiskem The Burning Crusade)

 

Rasy Aliance: Lidé (Humans), Trpaslíci (Dwarves), Gnómové (Gnomes), Noční Elfové (Night Elves) a Draenei (Draenei - pouze s datadiskem The Burning Crusade)

 

Kromě rasy si každý hráč zvolí také povolání, jichž je celkem devět: Warrior (válečník), Paladin (svatý bojovník s omezenými magickými schopnostmi), Shaman (šaman), Hunter (lovec), Druid (ochránce přírody se schopností měnit se v různá zvířata), Rogue (zloděj), Priest (kněz), Warlock (černokněžník) a Mage (mág). Povolání je hlavním faktorem ovlivňujícím styl vašeho hraní a roli ve skupině více hráčů. Ne každá rasa si může zvolit každé povolání.

 

Samozřejmě různé kombinace mají své výhody, např. Tauren - Warrior (díky své síle), nebo Gnóm - Mage (díky vysoké inteligenci)

 

Výhody a nevýhody povolání:

 

Warrior - Silný bojovník, který může ovládat všechny zbraně vyjma "wand" (kouzelných hůlek). Během boje získává místo many zuřivost (Rage) a dokáže tak provádět opravdu velké divy. Pomocí talentových stromů se z něj dá vytvořit zabiják hráčů (PvP), nebo třeba "tank" - warrior se štítem, co na sebe nalákává příšery v dungeonech a ostatní ho léčí.

 Eastern Kingdoms + Kalimdor + Northrend

Hunter - Mezi Hunterovy speciality patří hlavně ochočování zvířat, které mu pak pomáhají v boji. Je tedy hlavně bojovníkem na větší vzdálenost pomocí luku. Umí stejně jako Warrior používat mnoho zbraní.

 

Paladin - Válečník, který se může zaměřovat na "tankování", léčení nebo tzv. DPS (Damage Per Second - Zranění za vteřinu). Paladin je univerzální povolání, jelikož je to vlastně válečník s omezenými magickými vlastnostmi. V původním WoW je paladin přístupný pouze alianci.

 

Mage - Křehký mág, který dokáže během krátké chvíle usmažit hned několik nepřátel najednou. Je velmi závislý na zásobě many a když mu dojde, nemá moc možností jak bojovat. Má různá kouzla, která ho činí odolnějším, zvyšují zásobu many nebo zvyšují/snižují efekty kouzel.

 

Priest - Opět křehká postava, která se primárně zaměřuje na léčení v dungeonech nebo battlegroundech. Může se ovšem také zaměřit na tzv. Shadow povolání, kdy se zaměřuje na DoT (Damage over time - zranění po určitou dobu) kouzla.

 

Warlock - Černokněžník, který dokáže povolat démonické bytosti, aby bojovaly po jeho boku. Má podobná posilující kouzla na odolnost jako mág a podobná DoT kouzla jako priest. Jeho specialitou je zastrašení protivníka pomocí kouzla Strach (Fear).

 

Rogue - Zloděj. Umí se maskovat a tak zmást jak umělou inteligenci tak živé hráče. Místo many má energii, která se doplňuje běhěm souboje. Rogue se nejvíce hodí na PvP souboje právě díky maskování, ze kterého může použít velmi silné schopnosti, které mají za úkol překvapit nepřítele velkým zraněním nebo omráčením.

 

Druid - Další univerzální povolání. Umí se přeměnít na tato zvířata : Medvěd - Obdoba válečníka. Má zuřivost místo many a zvyšuje odolnost. Divoký medvěd - Silnější verze medvěda. Jaguár (aliance), lev (horda) - obdoba rogue. také se umí maskovat a má také energii. Vodní forma - Má jen za úkol rychlejší pohyb ve vodě a dýchaní pod vodou. Gepard - Cestovní forma zrychlující rychlost pohybu. Moonkin (talenty) - přemění druida do míšence soba, medvěda a sovy. Přidává auru, která zvyšuje šanci na kritický úder kouzlem. Strom života (talenty) - Léčitelská přeměna. Zvyšuje účinek léčení a umožňuje kouzlit pouze léčitelská kouzla. Vrána - v datadisku The Burning Crusade - umožňuje létat (možno použít pouze v Outlandu)

 Outland

Shaman - Šamani se mohou specializovat na léčení, kontaktní boj nebo kouzlení. Je podobně univerzální jako paladin. Využívají však sílu přírody a také si dokáží vyvolat totemy, jež jim pak zlepšují odolnost nebo dokonce samy vrhají kouzla na všechny strany. V původním WoW je šaman přístupný pouze Hordě.

 

 

SVĚT WoW:

Svět WoW je velice rozlehlý. Tvoří jej 4 kontinenty: Kalimdor, ovládaný převážně Hordou, Eastern Kingdoms, který je napůl obsazený lidmi, gnómy a trpaslíky a napůl nemrtvými a Krvavými elfy, Outland, přístupný přes Temný Portál a jen hráčům, kteří mají nainstalovaný datadisk The Burning Crusade. Poslední kontinent bude zveřejněn až po vydání nejnovějšího datadisku Wrath of the Lich King. Jmenuje se Northrend.

 

Každá rasa (kromě Trollů a Gnómů) má své hlavní město, jímž dominuje (Gnómové jsou v azylu u trpaslíků, protože jejich město je plné nepřátel, a Trollové pobývají s Orky, protože hlavní město trollů má v držení jiný kmen z rozpadlé říše).

 

 

RASA

HLAVNÍ MĚSTO

Lidé

Stormwind

Trpaslící a Gnómové

Ironforge

Noční Efové

Darnassus

Draenei

Exodar

Orkové a Trollové

Orgrimmar

Nemrtví

Undercity

Krvaví Elfové

Silvermoon City

Taureni

Thunder Bluff

 

  

DATADISKY:                                                                       

World of Warcraft: Burning Crusade - vydán na jaře roku 2007 World of Warcraft: Wrath Of The Lich King -  výdání plánováno na 3.čtvrtletí roku 2008

 

 

PvP a PvE:

PvE (player vs. environment) je typ boje, kdy soupeří hráč (hráči) s tzv. Moby (počítačem ovládaná "bytost", většinou agresivní a nepřátelská). K organizovanému PvE jsou určeny tzv. instance, neboli také dungeony. Jsou to uzavřené prostory, většinou jeskyně, starobylé chrámy, zbořená města, na jejichž konci (ale i jinde) se nachází boss, tedy NPC příšera, která k úspěšnému zdolání vyžaduje určitou taktiku a spolupráci hráčů.

 

PvP je boj dvou či více živých hráčů. K těmto účelům jsou určeny battlegroundy (bojiště), arény, některé exteriéry (pro tzv. outdoor PvP) a možnost duelu se spojeneckým hráčem. Zabíjením hráčů opačné frakce (hlavně v battlegroundech) získáváte honor a za souboje v arénách body. Za honor i body si následně lze pořídit kvalitní výstroj. WoW obsahuje zatím 4 battlegroundy: Warsong Gulch (10 na 10), Arathi Basin (15 na 15), Alterac Valley (40 na 40) a Eye of the Storm (15 na 15) a 3 arény (hraje se v předpřipravených týmech buď 2 na 2, 3 na 3 nebo 5 na 5).

 

Možnosti PvP se liší také dle typu serveru. Některé typy serverů (např. "Normal") jsou určeny spíše pro hráče preferující PvE, jiné servery jsou označeny jako "PvP" a hráč může být mimo jiné například napaden na neutrálním území jiným hráčem. Pokud hráč během hraní zjistí, že PvP ho spíše obtěžuje (hlavně zákeřné napadání ze strany ostatních hráčů během boje s moby), může si vytvořit jinou postavu na "nePvP" serveru nebo požádat o placený přesun již existující postavy.

 

 

TALENTY:

Po dosažení desátého levelu si hráč může zvolit jakou cestou se pro dané povolaní vydá. Talenty jsou velmi silná pomůcka. Různou kombinací různě upravujete svůj charakter a při správném rozložení talentů se může postava stát silnou, i když nemá nejlepší výbavu. Každé povolání má 3 talentové stromy a každý se zaměřuje na něco jiného, např.: léčení, kontaktní boj, u mágů třeba posílení ohnivých nebo ledových kouzel, atd. Čím vyšší level pak charakter má, tím více se může lišit od ostatních hráčů se stejným povoláním, protože si může talenty různě kombinovat i ve více stromech najednou. Charaktery, které mají kombinaci dvou nebo tří stromu se nazývají Hybridi.

 

 

 

  MINIMÁLNÍ NÁROKY

OP

Windows 2000 nebo XP 

frekvence CPU

800 MHz

paměť RAM

512 MB

grafická karta

32 MB

HD

6 GB volného místa

CD-DVD mechanika

rychlost 4x 

připojení k Internetu

min. 56 kb/s

 

Wrath of the Lich King - trailer:

 

 

Náhledy fotografií ze složky BEST postavy

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář